Google SEO

SEO

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

Her web sitesi daha fazla ziyaretçiye ulaşmayı amaçlayarak meydana getirilmiştir. Ancak bu başlangıçtan sonra çok zorlu adımlar kendisini bekleyecektir. Web sitelerinin kendi alanları içerisinde var olan diğer platformlarla beraber ciddi bir rekabet içerisinde olabileceği görülebilen bir durumdur. Arama motorlarına bağlı olarak da gelişen bu rekabet ortamı her zaman kızışabilecek düzeyde kendini gösterebilmektedir. Sitelerin üzerine çıkarak üst sıraları zorlamak konusunda belli başlı yolların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hareket etmek her zaman organik hit ve doğal ziyaretçi kazandırarak, sitelerin trafiğini doğru bir biçimde etkileyecektir. Bu tip bir çalışma yapmak isteyenlerin ilk başta SEO nedir sorusunun cevabını aramaları önemlidir. 

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Gündelik hayatımızda en çok yöneldiğimiz arama motoru Google olarak tabir edilmektedir. Bundan dolayı internet platformlarının kurallarını ve SEO kriterlerini her zaman Google arama motorunun belirlediği gerçeği de kendini gösterebilmektedir. Google, genel olarak kaliteli web sitelerine yer vermeye önem göstermektedir. Site içerisinde var olan optimizasyon işlemlerinin yanı sıra site dışında yapılan faaliyetler, Google’ın en fazla hassas olduğu durumlar olarak ifade edilmektedir. Web sitesi sahiplerinin iyi bir analiz yapması sonrasında başarılı durumlarla karşı karşıya kalabilmeleri muhtemeldir. Bu işlemleri belirli aralıklarla tekrar ederek, sitelerini hedefledikleri noktaya taşıyabilmelerine dair bir gelişme de yaşanabilecektir. 

Site İçi SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Google odaklı olarak hareket edilmesi durumunda web sitelerine bağlı olarak hayata geçirilen kurallara uygun bir biçimde hareket edilmesi gerekmektedir. Bu duruma bağlı olarak arama motoru tarafından kalite puanları verilebilmektedir. Bu puanlar; site içerisinde var olan içeriklerin kalitesi, kullanıcı dostu arayüze sahip olma durumu, arama motoru etiketleri olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda da arama motorlarının temel amacı kullanıcıların faydalı web siteleriyle karşı karşıya gelmesini sağlamak olduğundan dolayı bu durumların her birini esas aldığı söylenebilmektedir. Aynı zamanda da site hızı ve içerisinde yer alan kodlamalar da SEO açısından her zaman ayrı bir önem taşımaktadır. Tüm kriterleri olumlu olan sitelerin hızlı bir yükselişe geçmesi muhtemeldir. 

Metin ve Görsel Optimizasyonu

Web sitesi içeriklerinde kullanılan metinler de hassas olunması gereken konular arasında yer almaktadır. Web sitesine uygun olacak şekilde hazırlanan içeriklerin çok kişi tarafından takip edilmesi önemli bir durumdur. Aynı zamanda da sürekli rağbet göreceğinden ötürü metin kadar görsel ögeler de dikkate alınması gereken konular arasında yer almaktadır. Metin ve görsel ögelerin her zaman özgün ve kaliteli olması gerektiği vurgulanmaktadır. Site içerisinde var olan bu standartlara sahip içeriklerin her zaman kalite puanını arttıracağı manası da çıkabilmektedir. Aynı zamanda da ziyaretçilerin keyif alabileceği bir kullanımı da ortaya koyması bakımından elverişli yönleri de kendini gösterebilecektir. 

Site Hızı ve Temiz Kodlar

İnternet sitelerinin tercih edilmesi konusunda sitelerin hızları son derecede önemli bir yer tutmaktadır. Yavaş olan siteler hemen terk edilmekte ve herhangi bir gezinti işlemi uygulanmamaktadır. Aynı zamanda da arama motorları sitelerin gerekli hızlara ulaşmaması durumunda ciddi bir negatif puan kullanacak ve sitelerin düşüşüne de neden olabilecektir. 

Sitelerin hızlı yapısı kadar içerisinde yer alan kaynak kodların hatasız ve temiz bulunması da önemli bir ayrıntıdır. Arama motorlarının daha kolay tarama işlemlerini gerçekleştirmesi kapsamında bu husus da son derecede önemlidir. Bundan ötürü web sitesi meydana getirme konusunda izlenmesi gereken temel yollar arasında varlık göstererek, bu şekilde hareket etmek gerekmektedir.