Domain Nedir? Ne İşe Yarar

Domain Nedir? Ne İşe Yarar

 

Web site kurmak isteyen kişilerin en çok karşılaştığı konulardan birisi de domain konusudur. Bu konuda pek bilgisi olmayan kişiler maalesef domain kavramını yanlış ifade etmektedirler. Bu yazımızda domain nedir ve işe yarar onun üzerinde duracağız.

Öncelikle domain kelimesinin Türkçe karşılığı alan adı anlamına gelmektedir. Alan adınızı herhangi bir sağlayıcı (hosting) ile bağladıktan sonra farklı cihazlardan bireyler sitenizin alan adını yazarak sitenize girme imkanı bulmaktadır. Domainin en önemli işlevi normalde IP adresi yazılarak girilen sitelere karakter içeren alan adları ile girmektir. Karışık sayıları noktalar ile birlikte değil de karakter içeren alan adlarıyla kullanmak daha kullanışlı ve göze hitap etmektedir.

Domain reg yapan firmalardan domain satın alabilirsiniz. Bir den fazla domain uzantısı vardır. Bunları inceleyecek olursak; com, net, xyz, org, com.tr, shop’u örnek olarak verebiliriz. Satın aldığınız domain uzantıları sayesinde internet sektöründe işlerinize başlayabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz üzere sadece domain değil aynı zamanda hostinge ihtiyaç duyulmaktadır. Hostingin ne olduğunu başka bir konumuzda anlatmak üzere sonraya bırakıyoruz. 

Domainler çeşitlerine göre 2’ye ayrılmaktadır: Uluslararası ve Yerli domainler. 

Uluslararası Domainler; ABD kuruluşu olan ICANN sorumluluğu altında gerçekleşen domainlerdir. Bu domainleri alırken alacağınız firma ICANN’a kayıtlı olup buradan tescil almaktadır. Bu domainleri alırken herhangi bir belge istenmemesi en önemli özelliklerden biridir. Bu domainlere örnek olarak verecek olursak; com, net ve org diyebiliriz.

Yerel Domainler; uluslararası domainler ile belirttiğimiz yapı aynen burada da geçerlidir. Tek fark sonuna hangi ülkenin domainini almak isterseniz onun kısaltmasının gelmesidir. Örneğin Türkiye’den alacaksanız .tr, Azerbaycan’dan alacaksanız .az alabilirsiniz. Bu domaini reglemek üzere ülkenin firmaları alan adını tescillemektedirler. Ülkemizde tr alan adını tescilleyen kurum ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)’dür. Bu domainlere örnek verecek olursak; com.tr, gen.tr, gov.tr ve k12.tr diyebiliriz.

Aldığınız domainlerin düşündüğünüz projenin sektörüne uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Gıda projeniz var ise gıda kelimesine uygun, gıda projenize uygun alan adlarını tercih etmelisiniz. Alan adınız ile sitenizin uyumsuz olması sitenize gelen hitin (günde siteye giren kullanıcıların ortalama sayısı) sayısının azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca projenizin global mı yerel mi olduğuna dikkat ederseniz ayrıca hit kazanabilirsiniz. Yerel bazda yaptığınız projeler için yerel domainler, global düzeyde projeler için de uluslararası domainleri almanızı tavsiye ederiz. Tekrar belirtmek gerekecekse alan adının projenize uygun olmasının önemli olduğu söylemeliyiz.

Domain alırken firmalar sizlere küçük meblağlar karşılığında bazı özellikler sunmaktadır. Örnek verecek olursak İP gizleme ayrıcalığı sunmaktadırlar. Bu ayrıcalığı alarak alınan domainin IP adresi diğer kullanıcılara karşı gizli olacaktır. Domaininizi sorgulatan kullanıcılar sadece reg firmasının ismini görür ve sizin kişisel bilgilerinize ulaşamazlar. Bu konuda domain alırken IP gizleme almayı önermekteyiz. Fazlasıyla önem arz etmese de büyük projeleri yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bir meseledir.

Domain alma esnasında herkesin düştüğü genel bir hata vardır. Web tasarım firmalarıyla çalışmaları esnada domain ve alan adlarının ajanslar tarafından temin edildiği sık sık görülebilen bir problemdir. Bu sorunun önüne geçilmeli ve kişilerin web sitelerine dair domainlerinin kendilerine ait olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde üçüncü kişilerin web sitesi üzerinde hak iddia etme durumları ortaya çıkabilmektedir. Bunun engellenmesi adına var olan web sitesi amaçları kapsamında ilk olarak domainlerin tedarik edilmesi işlemlerinin uygulanması son derecede önemli bir konudur. Kesinle atlanmaması gereken ve en hassas olunması istenen durumlar arasında yer almaktadır. 

Etiketler: