Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır? (Güncel 2020)

Blog Nedir? Blog Nasıl Yazılır? (Güncel 2020)

Blog Nedir? İnsanların sosyal medyanın kullanım alanının artması ile birlikte daha özgür ve her türlü içerikten paylaşımlar yapabileceği yeni tür paylaşım siteleri ortaya çıkmıştır. Bu tür paylaşım siteleri blog olarak adlandırılmaktadır.

Blog Nedir? Bloglarda insanlar her türlü içerikten bilgi alışverişinde bulunabilmekte, makaleler okuyabilmekte, başta teknolojik aletlerde aldığı hataları düzeltme gibi birçok işlevi yerine getirebilmektedirler.

Tamamen ücretsiz olan bu sistemler internet hayatımızın en önemli yapıtaşlarından birini oluşturmaktadırlar. Blogların sayısı her geçen gün artmakta, buna bağlı olarak da kullanıcı yelpazesi artmaktadır. 

En Güncel Blog Siteleri

WordPress

wordpress-blog-açma

wordpress-blog-açma

Dünyanın en iyi ve en çok kullanılar blog sistemi WordPress’tir. WordPress’in 2 türlü kurulumu mevcut.

WordPress.com üzerinde hesap oluşturarak

WordPress.com üzerinden hesap oluşturup “blogsiteniz.wordpress.com” şeklinde blog adresiniz oluyor. İsterseniz belirli bir ücret karşılığında domain satın alıp yine aynı sistemi kullanabilirsiniz.

Hosting ve domain kullanarak

WordPress’in kendi sistemini kod olarak indirip kendi hostinginize kurup domaininizi yönlendirebilirsiniz. Bu kurulum tipinde tüm kontrol ve yönetim sizdedir.

Blogger veya Blogspot

blogger-blog-açma

blogger-blog-açma

Google’ın blog sistemi olan blogger ülkemizde blogspot olarak hizmet vermekte. WordPress gibi blogspot.com üzerinde hesap oluşturup ya da Google hesabınız ile blog açabilirsiniz.

Blog Nedir?

Blog sistemlerinin sahipleri paylaştıkları veya yanında bulundurduğu editörler yardımıyla paylaştıkları her tür içerikle kullanıcılarını kendilerine bağlamaktadır. Öz ve kısa olan yazılar ile sizleri sıkmayacak türden içerikler paylaşan, her türlü eksiğinizi gideremeye yönelik yazılarda bulunan kimselere blogger yani blog yazarı adı verilir. Bloggerlar kaliteli içerik üreten,  hata yardımında bulunan, her türlü içerik haberlerini veren yazıların paylaşımlarını yapmaktadırlar.

Her ne kadar kaliteli ve bilgili içerikler yazan bloggerlar olsa da maalesef bu konuyu kötüye kullanan bloggerlar da mevcuttur. Kendi yararlarına iş yaparak kullanıcıları yanıltmaktadırlar. Nitekim teknolojik alet incelemesi yapan bloglarda işe yaramayan bir aleti kullanışlı alet olarak gösteren bloggerlar da maalesef vardır.

Başka örnekler verecek olursak gündem siyaseti ile ilgilenen bloggerların da tuttuğu parti uğruna iftiralar atmakta, yalan yanlış içerikler paylaşmaktadırlar. Bu konuda siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmek gerekecek olursak her okuduğunuza inanmamalı, bu konuda içerik çalışmaları yapan başka blogların bloggerlarının yazılarını okumanızı tavsiye ederiz.

Peki aklınızda bazı sorular ve karışıklıklar oluşmuş olabilir. Dilerseniz bunları cevaplayalım.

Blog Ne İşe Yarar?

İçerik yazmaktan anlayan veya içerik yazabilecek takım arkadaşlarına sahip herkes blog açabilmektedir. Bu bloglar sayesinde para kazanmak dahi mümkündür. Yazılarınız ve kitleniz üzerinden sosyal medya hesaplarınızda takipçi sayılarını arttırıp reklam alabilirsiniz.

Ayrıca bloglarınıza reklam alarak günlük bazda belirli meblalarda para kazanabilirsiniz. Ayrıca amacınız belirli bir kitleye ulaşmak, para kazanmak değil olsa bile bloğunuzu açarak blog yazarı olabilirsiniz.

Blog Nasıl Yazılır?

Günümüzde blog yazarı olmak tamamıyla kolaydır. Yaşadığınız ülkenin hassas kurallarına dokunmadan her türlü içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. İçerikten kastımız da fotoğraf paylaşabilirsiniz, yorumlar yapabilirsiniz, bir konu hakkında yardım yazısı açabilirsiniz, beğendiğiniz yemeğin tarifini verebilirsiniz hatta gün içerisinde yaşadığınız olayı bile anlatabilirsiniz.

Bu özgür ortam sayesinde tüm bunları kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere bu özgür ortamda art niyetli kişiler bulunmaktadır. Dikkatli olmanızda fayda var.

Blog Sitesi Nasıl Açılır?

Blog sitesi açmanıza yardımcı olan ücretli/ücretsiz bir sürü site vardır. Bu siteler sayesinde bloglarınızı açabilirsiniz. Premium tema almak isterseniz küçük ücretler ödeyerek blog sahibi olmak çok kolay.

Blog Sitesi Açtım, Kitleye Nasıl Ulaşabilirim?

Bloglarınızda paylaştığınız içeriklerin konularını iyi belirlemenizde fayda var. İnsanların ilgisini çekebilecek türden içerikler paylaşmanız belirli kitlere ulaşmanızı sağlayacaktır. Eğer hızlı bir şekilde istediğiniz kitlelere ulaşmak istiyorsanız yine küçük bir mebla ödeyerek reklamınızı yaptırabilirsiniz. Uygun fiyatlardan sitelerinizin reklamını yapacak olan firmalar sayesinde istediğiniz kitlelere kavuşabilirsiniz.

Blog Sitem Her Daim Güvende Mi?

Şunu belirtmek isterim ki güçlü ddos türü sistemleriniz yok ise her türlü site hacklenmeye müsaittir. Onun için açacağınız blog sitelerinin hostinglerini güvenilir firmalardan temin etmelisiniz. Sitenizin güvenliği için bu konu önem arz etmektedir.

Ayrıca blog sitenizde yazma hakkını elinde bulunduran kişileri kontrol etmelisiniz. İstemeden de olsa sitenizde paylaşılan her türden zararlı içerik sizin başına sorunlar açabilmektedir. Yazımızın başında belirttiğimiz üzere yaşadığınız devletin hassas noktaları ve yasalarına dokunmadan yazılar paylaşmak gerekmektedir.

Blog nedir, ne işe yarar türünden tüm sorularınızı cevaplamaya çalıştık. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Etiketler: , , , , ,